חלב, הסיפור האמיתי

מיכל קראוס

לעיתים כשאנו מדברים עם אנשים בנוגע לחלב ומוצריו עולות מספר שאלות…

מכיוון שאנחנו מחויבים לאמינות, יושרה ושקיפות החלטנו לכתוב שחור על גבי לבן מענה לשאלות, שבתקווה יגיע לכל אדם שמעוניין לדעת קצת יותר:

האם מועצת החלב היא גוף מסחרי?

לא. מטרת גוף מסחרי הינה למכור מוצרים ולהניב רווח. מועצת החלב הינה חברה לתועלת הציבור הפועלת מתוקף חוק תכנון משק החלב, שתפקידה לדאוג לאספקה סדירה של מוצרי חלב איכותיים ובטוחים לכלל האוכלוסייה במחיר הוגן, הסדרת ייצור החלב כך שחלב ומוצריו יהיו זמינים לציבור בכל עונות השנה ולדאוג לפיתוח וייעול משק החלב בישראל.

מדוע מועצת החלב מפרסמת חלב?

מדינת ישראל קבעה בחוק תכנון משק החלב שחלב ומוצריו הם מזון בסיסי שהאוכלוסייה צריכה לקבל. לכן מועצת החלב מחויבת מתוקף חוק זה לקדם צריכה של חלב ומוצריו בקרב האוכלוסייה באמצעות פרסום (סעיף 16 בחוק).

האם מועצת החלב מממנת מחקרים?

למועצת החלב שתי קרנות מחקר, הראשונה מנוהלת על ידי המדען הראשי של משרד החקלאות והשנייה מנוהלת על ידי המדען הראשי של משרד הבריאות.
תפקיד המועצה מסתכם במתן הכספים למחקר. במשרד הבריאות ובמשרד החקלאות קיימות ועדות מדעיות ומקצועיות המחליטות איזה מחקר יקבל מימון על פי שיקולים מדעיים (שיטת מחקר מתאימה לנושא הנבדק, כמות נבדקים וכדומה).

האם פרות בישראל מקבלות הורמונים?

בישראל השימוש בהורמונים להגברת תנובת החלב אסורים לשימוש מאז ומתמיד (למרות שה- FDA האמריקאי אישר אותם לשימוש בארה"ב).

בישראל פרות מקבלות טיפול רפואי הורמונלי אך ורק במקרים בהם הווטרינר המטפל מחליט שהדבר נחוץ. ההורמונים בהם הווטרינרים בישראל משתמשים, מתפרקים תוך פרק זמן קצר מאוד ואינם מגיעים כלל לחלב.

האם פרות בישראל מקבלות אנטיביוטיקה והאם היא מגיעה לחלב שלנו?

בישראל פרות מקבלות טיפול רפואי אך ורק במקרים בהם הווטרינר המטפל מחליט שהדבר נחוץ במידה ופרה מקבלת אנטיביוטיקה, היא מופרדת מהעדר והחלב שלה כלל לא נשלח למחלבה.

במידה ומגדל שלח בטעות חלב של פרה המטופלת באנטיביוטיקה הדבר מתגלה בבדיקות חובה בכניסה למחלבה. אותו חלב מושמד באופן מידי והרפתן נקנס בצורה חמורה.

בדיקות לחלב מבוצעות מתחילת שרשרת היצור ברפתות ועד הגעתו למחלבות. תדירות הבדיקות בארץ נעשית לכל משלוח חלב על בסיס יומי.
לשם השוואה בדנמרק מבצעים בדיקה מדגמית של מחלבה אחת, פעם עד 4 פעמים בחודש.

מעבר לחשש לבריאות הציבור חשוב לציין שחלב עם אנטיביוטיקה פוגע בתהליך הייצור של מוצרי חלב כך שלמחלבות יש אינטרס ממעלה ראשונה למנוע כניסה של חלב כזה למחלבה.

רפתןv1

 

 

 

 

 

 

האם חלב ומוצריו מסרטנים? 

מוצרי החלב נחשבים מקור חשוב לרכיבי תזונה שיכולים להגן מפני סרטן בכלל ובמיוחד מפני סרטן המעי הגס. פאנל המומחים של ה-World Cancer Research Fund וה-American Institute for Cancer Research פרסם סקירה נרחבת בתחום המזון, התזונה והפעילות הגופנית, בהקשר של מניעת סרטן.

מדובר בדוח המקיף ביותר על סרטן שהתפרסם עד כה. המלצותיו של הפאנל, המתעדכנות ומתפרסמות בדוחות מקיפים, אינן תלויות בגוף מסחרי כלשהו.

רוב הממצאים המדעיים תומכים בתפקיד המגן שיש לחלב ומרכיביו, כגון סידן וויטמין D, מפני סרטן המעי הגס והחלחולת. 

300 הממצאים לגבי סרטן הערמונית אינם חד משמעיים. במחקרים שנעשו עלו ממצאים חלשים שמא צריכת מוצרי חלב עלולה להעלות את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית, אולם הממצאים חלשים ולא מרמזים על קשר סיבה תוצאה- כלומר, הם לא קבעו שהעלייה קשורה בצריכת חלב ומוצריו.

בנימה קצת יותר אישית…

כאשר אנחנו מסבירים דברים אלו לעיתים אנו מקבלים תגובות האומרות "זה נשמע טוב מידי מכדי שזה יהיה אמיתי".

חשוב שתדעו שאנחנו עומדים מאחורי ההצהרות שלנו.

מועצת החלב פועלת על פי חוק, אנו מחויבים ומחייבים את עצמנו ואת כל מי שעובד איתנו לאמות מידה מדעיות. אנחנו פועלים לפי החלטות של משרדי החקלאות והבריאות בארץ (כמו גם החלטות משרדי וארגוני בריאות בעולם).

בנוסף, לשם ביצוע בדיקות איכות ובטיחות בחלב אנו משתמשים במעבדות העומדות בסטנדרטים מחמירים ביותר וכמובן בתקנים הנדרשים ממעבדות בעולם.

אנו אומרים זאת כי אנחנו בוטחים בדרך שלנו.

בפרסומים שלנו לא תמצאו כותרות סנסציוניות, הפחדות, אמירות שאינן מגובות במחקרים כל שכן לא נאמר או נפרסם אמירות שקריות או מטעות ולעולם לא ננסה להרע לאף אדם לשם קידום צריכה ומניע כלכלי.

וזו נקודה חשובה – אנחנו לא מבקשים להרע לאף אדם. אנחנו לא מכריחים אף אדם לצרוך מוצרי חלב אם אינו מעוניין בכך.

זוהי בחירה אישית.

אנחנו מציגים שילוב תזונה מסוים ואתם יכולים לבחור אם לאכול גבינה לבנה או חומוס לארוחת בוקר. להכין קפה או לשתות קולה או מים.

חשיבה ביקורתית היא דבר חיובי, ואנחנו מעודדים זאת. אנחנו לא מבקשים שתאמינו לכל דבר או לכל אדם מסביבכם, אבל אנחנו יכולים להעיד על עצמנו שבמועצת החלב עובדים אנשים רגילים שבאים למשרד ומנסים לעשות את העבודה שלהם על הצד הטוב ביותר כאשר לנגד עיניהם עומדת תועלת הציבור כערך עליון.

הרי ברור מאליו שאותם אנשים אינם מנסים להרע לכם, למשפחותיהם ולחבריהם.

לסיום, כל שאנו מבקשים הוא שתנסו לתת בנו קצת אמון ואנו מבטיחים שנעשה הכול כדי להוכיח שאנו ראויים לכך.

מיכל קראוס

מנכ"לית מועצת החלב